Feledés
Ezt a természethű kertet a VIII. Magyar Kertépítő Versenyre, a Construma építőipari kiállítás keretein belül, 2016 áprilisában építettük.
A kert filozófiája:
„Az éghajlatváltozás valós. Éppen most zajlik. Ez a legfenyegetőbb veszély, amivel egész fajunk szembenéz, nekünk pedig össze kell fognunk, és véget kell vetnünk az odázgatásnak. Olyan vezetőket kell támogatnunk az egész világon, akik nem a nagy szennyezőket és a nagyvállalatokat képviselik, hanem az egész emberiséget, a világ bennszülött népeit, azokat a hátrányos helyzetű milliárdokat, akiket ez legjobban érint, a gyermekeink gyermekeit és azokat az embereket, akiknek a hangját a kapzsi politika elfojtja. Ne tekintsük ezt a bolygót magától értetődőnek.”
Leonardo DiCaprio szavai az Oscar–díj átadó gálán hangzottak el, sok millió emberhez szólva. Vajon valóban értjük-e, milyen súlya van ezeknek a mondatoknak? Láthatóan nem értjük, csak álszenten beszélünk róla, mintha mi semmiről sem tehetnénk.
Könnyű a felelősséget másokra kenni, de mindenkinek van ökológiai lábnyoma. Mindenki életvitele terheli a bioszféra erőforrásait, hozzájárulva a klímaváltozáshoz.
Persze, mi, kertészek, minden kerttel egy apró, zöld oázist hozunk létre, ahol felhasználhatjuk a csapadékvizet, precíz, víztakarékos öntözőrendszereket építhetünk, talajtakarással csökkenthetjük a felületi elpárolgást, alacsony energiafelhasználású villanymotorokat és fényforrásokat építhetünk be, a beültetett növények pedig párásabb mikroklímát hoznak létre és oxigént termelnek, bla-bla-bla... de ennek is van ökológiai lábnyoma…
Ennek a kiállítási standnak is van ökológiai lábnyoma… Elpöfögtünk vagy 600 liter gázolajat…
Miközben gyermekeinknek szép jövőt szeretnénk biztosítani, életszínvonalunk fenntartásával folyamatosan szennyezzük környezetünket, ahol utódainknak kell ÉLNI…
Amíg belefeledkezünk a fogyasztói társadalom és a reklámok káprázatába, elfelejtjük, hogy a Földet unokáinktól kaptuk kölcsön…
És hogy valami okosat is írjunk: Védd a fákat, egyél hódot!
További kellemes amnéziát…